#16   I walked into a store and bought five amazing writing supplies. Three of the supplies were markers and the other two were notebooks. The markers cost $9.20/each.  If a notebook costs half as much as the marker, what is the total cost of the supplies?

Fascinating Fact:  J.K. Rowling, the writer of Harry Potter, plans all her novels in a notebook.

Comments

Popular posts from this blog