#129 If you buy one glass of good wine on Monday, and three glasses of better wine on Tuesday, and 4 glasses of the best wine on Wednesday, and you do the same every week, how much would have to pay in a month (4 weeks)?
Fun fact: this picture was taken at pete’s restaurant near my grandma’s town in Westchester. Pete’s has been open since the 30’s.
Comments